10 ülke Osman Kavala için tahliye istediABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD dahil 9 ülkenin bugün duruşması yapılan Osman Kavala için ortak çağrısını yayınladı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan ortak paylaşımda, Osman Kavala’nın 4 yıldır tutuklu olmasının Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürdüğü ileri sürüldü.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulundular.

”OSMAN KAVALA’NIN DERHAL SERBEST BIRAKILMASI İÇİN TÜRKİYE’YE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ”

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından açıklanan duyuru şöyle:

”Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”

10 ülke Osman Kavala için tahliye istedi #1

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN SERT YANIT

ABD deskekli ortak çağrıya ilk tepki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi.

Bakan Soylu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, hukuk devletidir. Büyükelçilerin yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez.” dedi.

ADALET BAKANI GÜL: TAVSİYE VE TELKİNDE BULUNMAK HİÇBİR BÜYÜKELÇİNİN HADDİ DEĞİLDİR

Bakan Gül, sosyal medya paylaşımında şu sözlere yer verdi:

”Diplomatlar, kabul edildikleri devletin hukukuna saygıyla mükelleftir. Anayasamıza göre mahkemelerimize tavsiye ve telkinde bulunmak hiçbir büyükelçinin haddi değildir. Hukukun üstünlüğüne gölge düşüren şey de bu had ve hudut bilmezliktir.”

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: İŞİNİZE BAKIN

TBMM Başkanı Şentop paylaşımında şu sözlere yer verdi:

”Türkiye’de “devam eden dava” hakkında, TBMM’de soru sormak ve görüşme yapmak bile anayasa tarafından yasaklanmışken, mahkemenin nasıl karar vereceğini söylemek başka ülkelerin büyükelçilerinin hakkı değildir; büyük bir haddini bilmezliktir. İşinize bakın.”

10 ülke Osman Kavala için tahliye istedi #2

10 ülke Osman Kavala için tahliye istedi #3

10 ülke Osman Kavala için tahliye istedi #4

10 ülke Osman Kavala için tahliye istedi #5

10 ülke Osman Kavala için tahliye istedi #6

10 ülke Osman Kavala için tahliye istedi #7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir