Azerbaycan’da işgalden kurtarılan kentlerde 10 aydır mayın temizliği yapılıyorAzerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Dağlık Karabağ bölgesi ve çevresindeki illerde “mayın tarlası”na dönüşen alanlar, uzman ekiplerce 10 aydır patlayıcılardan arındırılıyor.

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül-10 Kasım 2020 tarihleri arasında 44 gün süren Karabağ savaşı ile işgalden kurtardığı topraklardaki yapıların büyük bir çoğunluğu yok olmuş durumda.

Yaklaşık 30 yıl süren Ermenistan işgali döneminde taş üstünde taş bırakılmayan, mezarlıklarına kadar talan edilen kentler, mayınlardan arındırılmaya çalışılıyor.

EĞİTİMLİ KÖPEKLER EŞLİĞİNDE KARIŞ KARIŞ ARANIYOR

Azerbaycan hükümeti, Türkiye’nin de desteğiyle Fuzuli, Cebrail, Ağdam, Kelbecer, Hocavend gibi kentler ile çevre bölgelerin mayınlardan temizlenmesi, kentlerde yaşamın yeniden güvenli bir şekilde başlayabilmesi için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Mayın arama timleri, yaklaşık 10 aydır eğitimli köpekler eşliğinde bölgeleri karış karış tarayarak mayınlardan arındırmaya çalışıyor.

Uzman ekipler, söz konusu çalışmalarda uluslararası toplumun da desteğini beklediklerini vurguluyor.

Azerbaycan da işgalden kurtarılan kentlerde 10 aydır mayın temizliği yapılıyor #1

FUZULİ-CEBRAİL YOLUNUN BÜYÜK BÖLÜMÜNDE ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Mayınların en yoğun bulunduğu bölgelerden biri, 27 yıl işgal altında kalan ve Azerbaycan ordusu tarafından 17 Ekim 2020’de kurtarılan Fuzuli kenti.

Bu bölgede mayınlardan temizlenen alanlardaki yollara hızla asfalt dökme çalışmaları yapılıyor.

Ekipler, yıllar sonra evlerine dönebilmeyi hasretle bekleyen Azerbaycan halkının güvenli dönüşü için tüm imkanları seferber ediyor.

Mayın temizleme çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Ajansı (ANAMA) mayın temizleme uzmanlarından Asadov Natık, Cebrail-Fuzuli yolunun mayınlardan temizlenmesi çalışmalarını yürüttüklerini anlattı.

Azerbaycan da işgalden kurtarılan kentlerde 10 aydır mayın temizliği yapılıyor #2

”174 MÜHİMMATI İMHA ETTİK”

Natık, söz konusu yolda üç bölüm halinde mayın temizliği yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Cebrail-Fuzuli yolunun genel uzunluğu 12 kilometre. Üç bölümden oluşan sahada birinci kısım tamamen temizlendi, buralara asfalt dökülüyor. Şu an üzerinde bulunduğumuz ikinci kısım 316 bin metrekare, bunun 289 bin metrekaresi temizlendi. Arazi genelinde 174 adet patlamamış mermi, bomba ve mayın gibi mühimmatları imha ettik.

390 bin metrekarelik bir alandan oluşan üçüncü kısmın da yüzde 80’i mayınlardan temizlendi. 7 gün içerisinde 12 kilometrelik alanın tamamı temizlenmiş olacak.”

Azerbaycan da işgalden kurtarılan kentlerde 10 aydır mayın temizliği yapılıyor #3

Azerbaycan da işgalden kurtarılan kentlerde 10 aydır mayın temizliği yapılıyor #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir