Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika İş Forumu’na katıldıKıtalar arası ilişkilerin kuvvetlendirilmesine devam edileceği mesajını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika İş Forumu’nun verimli bir çalışma olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika İş Forumu'na katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;

“Tarih, kültür ve medeniyet şehri güzel İstanbul’a hoşgeldiniz. Koronavirüs salgını nedeniyle forumumuzu çevrimiçi formatta düzenlemek zorunda kalmıştık.

Hamdolsun 3. toplantımızı yüz yüze gerçekleştiriyoruz. üstelik Afrika ziyaretinden sonra bunu gerçekleştirmiş olmak bize ayrı bir mutluluk veriyor.

Afrika’yı gezdik dolaştık ve Afrika’nın liderleriyle bir araya geldik. Afrika’da durum nedir ne değildir bunları konuştuk.

Dış Ekonomik Kurulu DEİK’e bu güzel organizasyon için ayrıca teşekkür ediyorum.

KARŞILIKLI YATIRIM FIRSATLARI ELE ALINDI

Dün ve bugün yapılan oturumlarda enerjiden tarıma, sağlıktan bankacılık sistemine ve inovasyon buna dahil olmak suretiyle birçok alanda karşılıklı yatırım fırsatları ele alındı.

Burada gündeme getirilen hususların kıta ile ilişkilerimizi güçlendirme gayretlerimizde bize yol göstereceğine inanıyorum.

Salgının küresel ticareti etkilediği bir dönemde forumun ufuk açıcı olduğunu düşünüyorum.

Forumu zenginleştiren tüm katılımcılara teşekkürlerimi iletiyorum. Afrikra’nın kalplerimizdeki müstesna yerini her vesile ile dile getiriyoruz.

Afrika’da kapısı çalınmadık dost, yarısı sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz.

Afrika halklarının da ülkemize ve milletimize aynı hassasiyetle yaklaştığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

TÜRKİYE’NİN ARTIRDIĞI YATIRIMLARDAN AFRİKALILAR DA İSTİFADE EDİYOR

Türk iş dünyasının kıta ülkelerinde yatırımları arttıkça Afrikalı kardeşlerimiz de istifade ediyor. Buna Kıtaya yaptığım son seyahatimde şahit oldum.

Angola, Toko ve Nijerya’da çok verimli temaslarda bulunduk. Her üç ülkede birebir ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdik.

Togo’da ayrıca Burkina Faso ve Liberya Devlet Başkanları ile de bir araya geldik.

Afrika ziyaretimi sömürgeci zihniyetin rahatsızlığına rağmen gerçekleştirdim. Önümüzdeki dönemde aramızdaki samimi bağların daha da kuvvetleneceğine inanıyorum.

Ortak çabalarımız pek çok alanda meyvelerini vermeye başladı. Türkiye Afrika ilişkileri eşit ortaklık ve kazan kazan temelinde çok boyutlu bir şekilde günden güne güçleniyor.

Tıbbi teçhizat ve malzeme desteğinde bulunduğumuz devletler arasında 44 Afrika ülkesi de yer alıyor.

“TİCARET HEDEFİMİZ 75 MİLYAR DOLAR”

Türkiye’nin ürettiği savunma sanayii ürünleri Afrika halklarının sınır güvenliğine ve terörle mücadeleye büyük katkı sağlıyor.

Bugün Afrika’da havalimanlarından limanlara, kamu binalarından yollara birçok yatırımın altında Türk müteahhidin imzası var.

Türk iş iş insanları toplam değeri 70 milyar doları aşan 1150’den fazla projeyi üstlendiler. Bölgeyle ticaretimiz 2020 yılı sonunda 25,3 milyar dolara yükseldi. Hedefimiz bunu önce 50, bilahare 75 milyar dolara taşımaktır.

Son iki yıldır insanlık olarak koronavirüs salgını ile mücadele ediyoruz. Son iki yıllık sürece baktığımızda Batılı ülkeler başta olmak üzere ekonomik bakımdan gelişmiş devletlerin salgın sürecini adalete ve hakkaniyete uygun şekilde yönetemediklerini görüyoruz.

“YAPTIĞIMIZ KATKIDAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Tüm dünyada hayatı alt üst eden böylesi bir sağlık krizi karşısında Afrika halkları yalnız bırakılmış, salgınla mücadelelerinde sadra şifa olacak hiçbir katkı alamamışlardır.

Yükselen gümrük duvarları ve korumacı tedbirler en çok Afrika ülkelerinin kırılgan ekonomilerine zarar vermiştir. Bugüne kadar yaklaşık 6 milyona yakın Afrikalı dostumuz bu hastalığa yakalanmıştır.

Bir Afrika atasözünde hayırseverlik varlıktan değil kalptendir diyor. Biz de Türkçede az veren candan çok veren maldandır diyoruz. Yerli ve milli solunum cihazlarımızın, maske ve tulumların Afrika’nın virüsle mücadelesine yaptığı katkıdan memnuniyet duyuyoruz.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir