Memur ve memur emeklisinin gözü hükümetin yeni teklifindeHükümetin 2022’nin ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci 6 aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifini yetersiz bulan memur sendikaları, yeni teklife odaklandı.


Memur ve memur emeklisinin gözü hükümetin yeni teklifinde

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, 2 Ağustos’ta başlayan süreç devam ediyor.

MAAŞ VE AYLIKLARA YAPILACAK ZAM İÇİN İKİNCİ TEKLİF BEKLENİYOR

Görüşmelerin geride kalan bölümünde, kamu görevlilerinin tamamını ilgilendiren ve 11 hizmet koluna ilişkin taleplerin müzakeresi tamamlanırken, maaş ve aylıklara yapılacak zamma odaklanıldı.

Memur ve memur emeklisinin gözü hükümetin yeni teklifinde #1

HÜKÜMETİN TEKLİFİ YETERSİZ BULUNDU

Hükümetin 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifini yetersiz bulun memur sendikaları, hükümetten yeni bir teklif beklemeye başladı.

“SÖZLEŞMEYİ UZLAŞIYLA İMZALANMAK İSTİYORUZ”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yaptığı açıklamada, Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’in ortak talebinin taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artış olduğunu anımsattı.

“TEKLİF, TALEP EDİLENİN YARISI”

Hükümetin 2022 yılı için sunduğu zam teklifinin talep ettiklerinin yarısı düzeyinde olduğunu ve seyyanen zammı içermediğini belirten Tonbul, şöyle konuştu:

“Türkiye Kamu-Sen ile ortaklaşa hazırladığımız talepler, ekonomik şartlar ve kamu çalışanlarının görüşleri dikkate alınarak belirlendi. Enflasyon, döviz kuru, altın fiyatları ve kamu çalışanlarının alım gücü göz önünde bulundurulduğunda taleplerimiz oldukça mantıklı ve makul. Buna karşın hükümetin teklifiyle bizim taleplerimiz arasında ciddi bir fark söz konusu.

Memur ve memur emeklisinin gözü hükümetin yeni teklifinde #2

MÜZAKERE 22 AĞUSTOS’TA SONA ERECEK

Bu ayın başında başladığımız yasal müzakere süresi 22 Ağustos’ta sona eriyor. Hükümet yeni teklif sunmakta geç kaldı. Önümüzde sadece iki gün var. Bu süreçte saatler bile önemli. Hükümet bir an önce taleplerimizi karşılayacak bir teklifte bulunmalı. Biz bu sözleşmenin uzlaşıyla masada imzalanmasını istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir