Osman Kavala hakkında bildiri yayınlayan büyükelçilere zorlayıcı diplomasıOsman Kavala’nın tahliyesi için bildiri yayınlayan 10 büyükelçinin, Türkiye’deki diplomatik ilişkilerinde yaptırım uygulanacak.

Geçtiğimiz günlerde Osman Kavala’nın serbest kalması için bildiri yayınlayan ABD öncülüğündeki 10 ülke, tartışmaların odağında olmuştu.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçiliklerinin yer aldığı listede yayınlanan bildiriye, Türkiye’deki siyasi kademelerden çok sert tepki gelerek, bildiride bulunan ülkelerin Ankara’daki büyükelçilikleri, kısa sürede Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Osman Kavala hakkında bildiri yayınlayan büyükelçilere zorlayıcı diploması #1

CUMHURBAŞKANI, “ÜLKEMİZDE AĞIRLAMAK GİBİ LÜKSÜMÜZ OLAMAZ” DEMİŞTİ

Afrika dönüşünde gazetecilierin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? Kavala’yı bırakın. Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz.” ifadelerini kullanmıştı.

Osman Kavala hakkında bildiri yayınlayan büyükelçilere zorlayıcı diploması #2

ZORLAYICI DİPLOMASİ UYGULANABİLİR

Son olarak Yeni Şafak’ın edindiği bilgilere göre, bildiriyi ele alan ülkelerin büyükelçilikleri ‘zorlayıcı diplomasi’ ile karşılaşacağı öğrenildi. Ayrıca bu büyükelçilerin, bürokratik yavaşlıktan sonra üst düzey görüşme yapamamaları da gündemde olduğu belirtildi. Randevu taleplerinin karşılanmayacağı veya ağırdan alınan büyükelçiler, gerilimi devam ettirmesi halinde yok sayılacağı söylendi.

BÜYÜKELÇİLER KARARLARA UYMAZSA YOK SAYILACAKLAR

Alınan önlemler görmezden gelinmeye devam edilirse, tedbirlerin en üst aşaması, Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesini ihlal ile ‘bulundukları devletin içişlerine karışan’ büyükelçilerin, ‘persona non grata (istenmeyen adam) ilan edilmesi yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir