Samsun’da ayçiçeğinin hasadına başlandıTürkiye’nin sıvı yağ üretiminde önemli bir yere sahip olan ayçiçeğinin hasadı başladı. Verimi iyi olduğu bilinen ayçiçeklerinin, devlet tarafından tonluk fiyatının açıklanması bekleniyor.


Samsun'da ayçiçeğinin hasadına başlandı

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bu yıl ekilen, sıvı yağ ve kuruyemiş üretiminde önemli rolü olan ayçiçeğinin hasadına başlandı.

Nisanın ilk haftası 90 bin dönümün üstünde bir alanda ekilen bitki, temmuz ayında sapsarı çiçek açarak fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı oldu.

Ağustos aylarının sonuna doğru olgunlaşan ve kararan ayçiçekleri için biçerdöverler tarlalara girdi.

TONLUK FİYATININ AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Bu sezon verimin iyi olduğunu söyleyen çiftçiler, devlet tarafından ayçiçeklerinin tonluk fiyatının açıklanmasını bekliyor.

Samsun’da ayçiçeğinin hasadına başlandı VİDEO


Samsun da ayçiçeğinin hasadına başlandı #1

“TÜCCARIN VİCDANINA KALMIŞ BİR DURUM”

Yağınözü Mahallesi’nde çiftçilik yapan Mehmet Çılıbı, “Ayçiçeklerini mart ayının sonu, nisan ayının ilk haftası ekiyoruz. 4 aylık bir süreci var. Elimizden geldiği kadar iyi bir ürün çıkartmaya çalışıyoruz. Devlete ait iki tane kooperatifimiz var Vezirköprü’de. Henüz fiyat açıklamadı. Biz ayçiçeklerini biçtiriyoruz.

Samsun da ayçiçeğinin hasadına başlandı #2
Emaneti tüccara bırakıp geliyoruz. Tüccarın vicdanına kalmış bir durum. Ama değerli olacak ama değerinden altında olacak. Daha devletten bir fiyat alamadık. Verim iyi ancak fiyat açıklanmadığından zor durumdayız. Ayçiçeğinden en çok yağ oluyor, artıklar küspe oluyor. Kozmetik sanayilerinde kullanılıyor”
dedi.

Samsun da ayçiçeğinin hasadına başlandı #3

“SARI İKEN AYÇİÇEKLERİYLE SELFİE YAPAN BOL”

Mahalle sakinlerinden Hüseyin Öz ise, “Ayçiçeği yetiştiriyoruz. Girdi çıktıların çok pahalı olmasından dolayı fazla para kazanamıyoruz. Zamanında fiyatın açıklanamaması çiftçi için hiç iyi bir durum değil. Ayçiçeği fiyatı hiçbir zaman zamanında açıklanmadı. Biçtiğimiz ürünü emanete bedava veriyoruz.

Verim olarak sulu yerde 250-300, sulanmayan yerlerde 100 ile 150 kilogram arası değişiyor. Sarı iken ayçiçekleriyle selfie yapan bol. Kartpostallık fotoğraf için güzel görünüyor. Yoldan geçerken duran, çok fotoğraf çekinen var” diye konuştu.

Vezirköprü’de ayçiçeği hasadı devam ediyor.

Samsun da ayçiçeğinin hasadına başlandı #4

Samsun da ayçiçeğinin hasadına başlandı #5

Samsun da ayçiçeğinin hasadına başlandı #6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir