Sultangazi’de duvarları çatlak 50 yıllık binanın ince demir direklerle desteklenmesi tepki çektiİstanbul Sultangazi’de yaklaşık 50 yıllık ve 6 katlı apartmanın balkonlarında, kiriş ve duvarlara oluşan çatlaklar sonrası ince demir direklerle desteklenmeye çalışılması tepkilere neden oldu.

İstanbul depreme hazırlanırken, eski depremlerde kısmen hasar görmüş ve yaşlı binalar alarm veriyor. Kimi binalar depreme karşı güçlendirilirken, bazı binaların yıkılması tek çare.

DESTEK DİREKLERİ, RÜZGARDA BİLE SALLANIYOR

Sultangazi İsmetpaşa Mahallesi’ndeki 6 katlı binanın sahibi, çevredekilerin iddiasına göre hem binanın balkonlarını hem de binayı depreme karşı dayanıklı yapmak için balkon altlarına demir direk monte etti.

Özellikle rüzgarlı havalarda da sallanan direkler görenleri şaşkına çevirdi. Bina ve çevresinde oturanlar can güvenliklerinden endişelendiklerini söylerek ‘Böyle önlem mi olur?’ diyerek tepki gösterdi.

Sultangazi’de duvarları çatlak 50 yıllık binanın ince demir direklerle desteklenmesi tepki çekti-Video

“O DİREKLER KİMSEYİ KORUMAZ”

Binanın karşısındaki apartmanda yaşayan Erkan Yalçınkaya, “Bu direkler 1.5 sene önce güçlendirme amacıyla yapıldı. Hem depreme karşı hem de çürüklüğünden dolayı. Bu binanın balkonları çürük, bina da çok eski. Üstümüze yıkılırsa diye korkuyoruz. O direkler bizi korumaz ki, kimseyi korumaz. Zaten dengesiz yapılmış direkler. Ben böyle bir koruma görmedim. Bina eskiyse yapılandırılması lazım. Yıkılması lazım, rüzgar estiğinde bile sallanıyor” dedi.

Sultangazi de duvarları çatlak 50 yıllık binanın ince demir direklerle desteklenmesi tepki çekti #1

“DEPREM OLURSA YIKILACAK”

Hüseyin Yalçınkaya “O direk balkonları sağlamlaştırmak için yapıldı, ama o sağlamlaştırmaz ki. Deprem olsa yıkılır, başka yöntemi yıkıp yeniden yapması lazım çünkü 40-50 senelik bina. Ben ev sahibiyle görüştüm, ‘5-6 sene sonra yıkıp yaparım’ dedi. 5 sene içinde deprem olursa yıkılacak, o kadar canlar gidecek yapacak bir şey yok” dedi.

Sultangazi de duvarları çatlak 50 yıllık binanın ince demir direklerle desteklenmesi tepki çekti #2

“2. KATIN BALKONUNDA ÇATLAK VAR”

Erdal Doğan “10 senedir bu binada yaşıyorum. Ev sahibi bu direkleri yaptı bina sağlamlaştı. Bu direkler olmasaydı son depremde yıkılırdı. Bu direkler balkonlar düşmesin diye. 2. katın balkonunda çatlak var. Ustalar tam bir ustaymış parkenin üzerine koymuş bunu. Deprem olursa ne olur Allah biliyor. Ev aradım ama ev bulamadım. Bizim ev sahipleri mirasçı. 6 ortaklar onlar da yıkmayı düşünüyor ama anlaşamıyorlar. Ben ve benim gibi insanları bu tarz binalarda oturtmaya devam ediyorlar” şeklinde konuştu.

Sultangazi de duvarları çatlak 50 yıllık binanın ince demir direklerle desteklenmesi tepki çekti #3

Sultangazi de duvarları çatlak 50 yıllık binanın ince demir direklerle desteklenmesi tepki çekti #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir