Uluslararası kuruluşlar Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini artırdıİkinci çeyrek büyüme verisinin açıklanmasının ardından uluslararası finans kurumları ile kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye ekonomisi ile ilgili yıl sonu büyüme tahminleri ardı ardına yükseltti.


Uluslararası kuruluşlar Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini artırdı

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte beklentilere paralel olarak yüzde 21,7 büyüdü. Bu rakamın açıklanmasının ardından uluslararası yatırım bankaları Türkiye’nin iç ve dış talebin güçlü seyretmesini neden göstererek yıllık ve 2022 yılına ait büyüme oranlarını yukarı yönlü güncelledi.

JP MORGAN 2021 BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜZDE 6,8’DEN 8,4’E ÇIKARTTI

JPMorgan, Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 6,8’den yüzde 8,4’e revize ederken, 2022 büyüme tahminini yüzde 3,4 seviyesinde tuttu.

Goldman Sachs

GOLDMAN SACHS TÜRKİYE İÇİN 2021 BÜYÜME BEKLENTİSİNİ YÜZDE 7,5’TEN YÜZDE 9,5’E ARTIRDI

Goldman Sachs da Türkiye için 2021 gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyüme beklentisini yüzde 7,5’ten yüzde 9,5’e yükseltti.

Uluslararası kuruluşlar Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini artırdı #2

Uluslararası kuruluşlar Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini artırdı #3

MOODY’S TÜRKİYE BÜYÜME BEKLENTİSİNİ YÜKSELTTİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 6’ya çıkartmıştı. Moody’s mayıs ayında yayımladığı raporda Türkiye ekonomisinin 2021’de yüzde 5 büyüyeceğini öngörmüştü.

Kurum Türkiye ekonomisinin 2022 yılına ilişkin büyüme beklentisinin de yüzde 3,5’ten yüzde 3,6’ya çıkartmıştı.

Uluslararası kuruluşlar Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini artırdı #4

COMMERZBANK: TÜRKİYE’NİN YÜZDE 8 BÜYÜMESİ 9’A ÇIKABİLİR

Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrek verisi finansal kurumların Türkiye notlarına pozitif etki sağladı. Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerzbank, Türkiye’nin yüzde 8 büyümesini 9’a çıkarabileceğinin sinyalini verdi.

DÜNYA BANKASI VE IMF’NİN TAHMİNLERİ

Uluslararası Para Fonu ise (IMF) Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun temmuz ayı güncellemesinde, Türkiye ekonomisinin 2021’de yüzde 5,8 ve 2022’de yüzde 3,3 büyüyeceğini öngörmüştü. IMF, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini daha önce bu yıl için yüzde 6 ve 2022 için yüzde 3,5 olarak açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir